YenteYENTE MAKİNE A.Ş.ENG0312 354 7334
SES BARİYERİ
OTOYOL GÜRÜLTÜ BARİYERİ

SES BARİYERİ

SES BARİYERİ

Ses Bariyeri Nedir?

Modern kentlerde çevre kirliliği, insan bedeni ve ruh sağlığı açısından önemli bir unsurdur. İnsanların mutlu olabilmesi için havasının, suyunun, çevresinin temiz olması gerekir.

Kirlenme ve kirletmeyi tanımlarken yeni kirlilik argümanları ortaya çıkmaya başlamıştır. Örnekleyecek olursak; görüntü kirliliği, gürültü kirliliği, teknoloji kirliliği, söz kirliliği gibi çoğaltabiliriz, bunlardan en önemlisi olan ses ve gürültü kirliliğidir.

Peki bunları nasıl azaltacağız sorusunun yanıtını uzmanlar ararken en aza indirmek için ses bariyeri, gürültü bariyeri ve akustik sistemler devreye girmektedir.

Otoyol Ses Bariyeri

Otoyol ses bariyeri yada diğer adıyla otoban gürültü bariyeri gürültü kaynağı ile gürültüden etkilenen bölge arasında ses yalıtımı yapmak amacıyla, araya yerleştirilen panellere ses perdesi – ses bariyeri denir. Gürültü bariyeri olarak da adlandırılan bu ürünler, genellikle yol, köprü gibi hatlar boyunca trafiğin gürültüsünün etrafa yayılmasını engelleme amaçlı kullanılır. Gürültü üreten jeneratör, kompresör vb. gibi makinelerin çevresinde etrafa gürültü yayılmasını önlemek için de kullanılmaktadır. Gürültü kaynağı tarafında perdeye çarpan sesin bir kısmı perde tarafından emilir. Böylece gürültü kaynağı tarafındaki gürültü seviyesinde de bir miktar iyileşme olur.

Rüzgar Bariyeri

Rüzgar bariyeri karayollarında ve otoyollarda bulunan viyadükler, köprüler gibi aşırı rüzgar alan yerlerde rüzgarın hızını keserek aracın yoldan savrularak kaza yapmasını önlemek ve konforlu sürüş sağlamak amacı ile üretilmiştir.

Ses Bariyeri Kullanım Alanları

  • Endüstriyel tesisler,
  • Hastaneler,
  • Apartman ve siteler,
  • Oteller,
  • Limanlar, Havalimanları,
  • Demiryolu hatları.

Gürültü Bariyeri Türleri

Gürütü bariyerleri arasında iki çeşit ses bariyeri bulunmaktadır. Bunlar akustik gürültü bariyeri ve şeffaf ses perdesidir.

Akustik Gürültü Bariyeri

Akustik Gürültü Perdesi metal duvar görünümündedir. Panellerin yan yana yerleştirilmesi ile oluşur. Sesin bir kısmı panellerin içerisindeki malzemelerce sönümlenir.

Şeffaf Gürültü Bariyeri

Akrilik ya da pleksiglass malzemeden üretilir. Görüşü kapatmaz, dolayısıyla estetik görünüm sağlar. Şeffaf ses perdesinde sönümleme katsayısı düşüktür. Gürültü kaynağı tarafında perdeye çarpan sesin büyük kısmı yansır.

Tren Yolu Ses Bariyeri

Tren yollarındaki, ses kirliliğini ve ses gürültüsünü önlemek yapılan çalışmaların tamamıdır.

Ses Bariyeri Galeri
Ses Bariyeri Projeler
Ses Bariyeri Yorumlar
KATALOĞUMUZ
HakkımızdaYenteYente Makine A.Ş.
0312 354 73340312 354 7388