YenteYENTE MAKİNE A.Ş.MENÜENG0312 354 7334
SES BARİYERİ
OTOYOL GÜRÜLTÜ BARİYERİ

SES BARİYERİ

SES BARİYERİ

Ses Bariyeri Ankara

Modern kentlerde çevre kirliliği, insan bedeni ve ruh sağlığı açısından önemli bir unsurdur. İnsanların mutlu olabilmesi için havasının, suyunun, çevresinin temiz olması gerekir. Kirlenme ve kirletmeyi tanımlarken yeni kirlilik argümanları ortaya çıkmaya başlamıştır.

Örnekleyecek olursak; görüntü kirliliği, gürültü kirliliği, teknoloji kirliliği, söz kirliliği gibi çoğaltabiliriz, bunlardan en önemlisi olan ses ve gürültü kirliliğidir.

Otoyol ses bariyeri yada diğer adıyla otoban gürültü bariyeri gürültü kaynağı ile gürültüden etkilenen bölge arasında ses yalıtımı yapmak amacıyla, araya yerleştirilen panellere denir. Gürültü bariyeri olarak da adlandırılan bu ürünler, genellikle yol, köprü gibi hatlar boyunca trafiğin gürültüsünün etrafa yayılmasını engelleme amaçlı kullanılır. Gürültü üreten jeneratör, kompresör v.b. gibi makinelerin çevresinde etrafa gürültü yayılmasını önlemek için de kullanılmaktadır. Gürültü kaynağı tarafında perdeye çarpan sesin bir kısmı perde tarafından emilir. Böylece gürültü kaynağı tarafındaki gürültü seviyesinde de bir miktar iyileşme olur.

Otoyol Ses Bariyeri

Günümüz dünyasında otomobil, toplu ulaşım gibi araçlara olan talep oldukça çoğaldı. Bu durum metropol ve şehirlerde bulunan otoban, tren yolu ve köprü civarlarındaki yerleşim ve ticari alanlarda ciddi bir ses, gürültü kirliliğine sebep oldu. Bu nedenden dolayı ses bariyerlerine olan talep yaşam kalitesini arttırmak adına her geçen gün artıyor. Ses otoyollarda veya köprülerde ki araçlardan çıktıktan sonra her yöne dağılmaktadır.

Ses bariyerleri otoyoldan gelen sesi absorve eder, geri yansıtır ya da sesin daha uzun bir yol kat etmesini sağlayarak azalmasını sağlar. Ses dalgaları karşısına çıkan bir engele ya da bariyere çarptığı zaman, bir bölümü yüzeyi aşarak diğer alanlara sekme yapar ve bu duruma yansıma denirr. Eğer yüzey, duvar materyalinin iç kısmına yayılan küçük deliklere ve çukurlara sahip gözenekli bir yapıdaysa, ses bunların arasından geçerek dış yüzeye ulaşır ve içerde bu ses enerjisi patlamaya uğrar. Bu durumada emilim denir.

Üretimini yaptığımız ses bariyeri sistemleri, yüksek kaliteye sahip hammaddelerden oluşmaktadır. Ses bariyerleri bu bağlamda yüksek düzeyde ışık geçirgenliğinin, darbe dayanımının ve kusursuz yüzey kalitesinin ihtiyaç duyulduğu tüp alanlara cevap vermektedir. Ses bariyeri ürünlerimiz "oluşan ses düzeyini azaltan ürünler" kategorisinde olup Avrupa Standartlarına tamamen uygundur.

Ses Bariyeri Kullanım Alanları

  • Endüstriyel tesisler,
  • Hastaneler,
  • Apartman ve siteler,
  • Oteller,
  • Limanlar, Havalimanları,
  • Demiryolu hatları.

Gürültü (Ses) Bariyeri Türleri

Gürütü bariyerleri arasında üç çeşit ses bariyerleri bulunmaktadır. Bunlar akustik gürültü bariyeri ve şeffaf ses bariyerleri ve tren yolu ses bariyerleridir.

  • Akustik Gürültü Bariyeri: Akustik Gürültü Perdesi metal duvar görünümündedir. Panellerin yan yana yerleştirilmesi ile oluşur. Sesin bir kısmı panellerin içerisindeki malzemelerce sönümlenir.
  • Şeffaf Gürültü Bariyeri: Akrilik ya da pleksiglass malzemeden üretilir. Görüşü kapatmaz, dolayısıyla estetik görünüm sağlar. Sönümleme katsayısı düşüktür. Gürültü kaynağı tarafında, perdeye çarpan sesin büyük kısmı yansır.
  • Tren Yolu Ses Bariyeri: Tren yollarındaki, ses kirliliğini ve ses gürültüsünü önlemek yapılan çalışmaların tamamıdır.

Ses Bariyerleri ile Daha Az Ses ve Kaliteli Yaşam

Ses bariyeri sistemleri, çok fazla araç ve taşıt trafiğinin olduğu yollar, otoyollar, otobanlar, tren - tramvay yolları, duble yollar gibi ses seviyesinin çok yüksek olduğu alanlara yapılır. Ses bariyeri uygulaması sonrasında, kaynaktan gelen gürültü ve ses önemli bir düzeyde azalmaktadır. Ses bariyerleri, bölgede yaşayan, oturan ya da çalışan kişilerin yaşam kalitesini önemli bir düzeyde artırdığı görülmüştür. 

Rüzgar Bariyeri

Rüzgar Bariyeri karayollarında ve otoyollarda bulunan viyadükler, köprüler gibi aşırı rüzgar alan yerlerde rüzgarın hızını keserek aracın yoldan savrularak kaza yapmasını önlemek ve konforlu sürüş sağlamak amacı ile üretilmiştir. Rüzgar bariyerleri genellikle yüksekliği fazla olan ürünler olduğundan, ışık geçirgenliği de önemlidir. Zira ürünün önemli kısmının şeffaf malzemeden imal etmek mecburidir.

Ses Bariyeri Galeri
Ses Bariyeri Projeler
Ses Bariyeri Yorumlar
KATALOĞUMUZ
HakkımızdaYenteYente Makine A.Ş.
0312 354 7334
0312 354 7388